Internet „złoty środek” przekazu informacji oraz komunikacji
między ludźmi. Internet nie zwykle wzbogacił i usprawnił
możliwości komunikowania się między osobami i wywarł
wielki wpływ na współczesny biznes... w Internecie.

Tworzenie stron internetowych


Jak zacząć?

Projektowanie strony internetowej najlepiej zacząć od nauki HTML, dobry na początek może być kurs HTML i CSS, ale aby pisać profesjonalne strony będziemy musieli nauczyć się również skryptowego języka programowania PHP (Personal Home Page) i MySQL (SQL - Structured Query Language). Początkujący powinny skoncentrować się tylko na HTML (HyperText Markup Language) i CSS (Cascading Style Sheets).

Dokument HTML jest plikiem tekstowym i jako taki może być tworzony w dowolnym edytorze tekstu, nawet tak prostym, jak Notatnik w systemie operacyjnym Windows czy Kate w systemie GNU/Linux. Jednak wyróżniającą cechą edytora HTML jest wspomaganie dla znaczników (tagów) HTML, dzięki czemu pisanie stron jest w znacznej mierze ułatwione.

Edytory

Edytor HTML to podstawowe narzędzie pracy webmastera. Edytory HTML dzielimy na tekstowe oraz graficzne. Edytory tekstowe pozwalają pracować bezpośrednio z kodem HTML, wyświetlają jedynie tekst dokumentu i znaczniki języka HTML. Wymagają przynajmniej podstawowej znajomości języka HTML, ale zwykle podpowiadają dopuszczalne argumenty i ich wartości, posiadają opcję podglądu dokumentu. Korzystanie z edytorów graficznych - czyli pracujących w trybie WYSIWYG w zasadzie nie wymaga nawet podstawowej znajomości znaczników HTML. Użytkownik tworzy stronę WWW z gotowych elementów, które może umieścić w dowolnym miejscu strony przy pomocy kilku ruchów myszą. Edytory te umożliwiają bieżącą kontrolę wyglądu tworzonej strony, ale wygenerowany kod nie zawsze zgodny jest z intencjami autora, zawiera dodatkowe znaczniki i staje się mało przejrzysty.

Polecamy używanie polskich edytorów tekstowych, polskie programy zwykle automatycznie konwertują polskie znaki zgodnie z zadeklarowaną w dokumencie stroną kodową. Poza tym używając edytora tekstowego początkujący webmasterzy mogą się uczyć języka HTML.

Pajączek (polecany płatny polski edytor HTML)

Najbardziej znany polski edytor HTML rozwijany od lat. Dostępna jest wersja demo, ale aby w pełni korzystać z programu musimy kupić licencję aktywującą. Oprócz rozbudowanych pomocy dla webmasterów, zawiera gotowe szablony i poradniki dla początkujących. Oferuje szerokie wsparcie dla najnowszych technologii internetowych, z których warto wymienić takie jak HTML, XHTML, XML, PHP, JavaScript, VBScript, Perl, MathML, SVG, SMIL, P3P, ASP i inne. Wsparcie to dotyczy nie tylko ułatwionej edycji plików źródłowych w tych językach - program oferuje bowiem kontekstową dokumentację dla wybranego polecenia języka, przeglądanie za pomocą serwera czy funkcję dynamicznego kodu, która uwalnia od konieczności pamiętania poleceń języka więcej...

Dreamweaver (płatny edytor HTML)

W pełni profesjonalne środowisko dla twórców stron. Zawiera edytor wizualny, edytor tekstowy z zaawansowanymi funkcjami, moduł pomagający projektować strony poprawnie wyświetlające się w każdej przeglądarce, wspomaganie tworzenia aplikacji. Dreamweaver pozwala na tworzenie szablonów dla systemów CMS takich jak Joomla, WordPress, czy Drupal więcej...

SeaMonkey Composer (darmowy edytor graficzny HTML WYSIWYG)

Jest częścią zestawu programów, które pierwotnie były tworzone przez Mozilla Foundation, a teraz zostały przejęte przez środowisko open-source. Ten bardzo prosty edytor jest przeznaczony do tworzenia stron w trybie graficznym, ale posiada także edytor kodu z obsługą HTML 4.01. Pozwala na podstawowe formatowanie tekstu, oraz operowanie na tabelach i grafikach więcej...

Notepad++ (polecany darmowy edytor HTML)

Bardzo popularny edytor tekstowy, którego głównym zadaniem jest zastąpić windowsowski Notatnik i uzupełnić go o najważniejsze funkcje potrzebne programistom. Wyróżnia się świetnym podświetlaniem składni, prostotą i zestawem niezwykle przydatnych funkcji ułatwiających życie programistom. Pozwala edytować wiele plików jednocześnie. Program można rozszerzać, instalując wtyczki - jest ich dużo do wyboru, ponieważ Notepad++ posiada dynamiczną społeczność więcej...


Co dalej?

Kiedy zbudujemy już swoją Stronę WWW, każdy chce wystawić taką w Internecie, aby podzielić się z innymi swoimi wiekopomnymi dokonaniami czy przemyśleniami. Trzeba tutaj zapewnić sobie miejsce na serwerze - wykupić hosting i domenę. Jeżeli zależy Ci na jakości usługi możesz kupić dowolną liczbę megabajtów miejsca u dostawcy usług internetowych (firmy hostingowej), dzisiaj usługa nie kosztuje wiele. Możesz także skorzystać z jakiejś darmowej oferty hostingowej, ale z jakością bywa tutaj różnie i zwykle strona upchana jest reklamą firmy hostingowej.

Kiedy mamy już stronę, hosting i domenę, musimy wgrać naszą stronę na serwer. Pomocny będzie w tym menadżer plików np. Total Commander. Teraz pozostaje pozycjonowanie strony. Aby pozycjonowanie było skuteczne należy przy budowie strony i umieszczeniu treści na stronie pamiętać o optymalizacji kodu i treści naszej strony.