DbM
  • DbM
  • DbM
  • DbM
  • DbM

Optymalizacja strony SEO - Wyższa pozycja w Google

Kluczowy etap skutecznego pozycjonowania

Kluczowym etapem skutecznego pozycjonowania strony internetowej jest jej odpowiednia optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. W przypadku mało konkurencyjnych słów kluczowych często sama optymalizacja strony pozwala na znacznie wyższą pozycję w Google i wszystkich wyszukiwarkach internetowych.

Optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarki z ang. Search Engine Optimization, czyli w skrócie SEO to szereg działań mających na celu takie przygotowanie witryny, aby była ona w stanie osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki z zachowaniem zasad danej wyszukiwarki. SEO w Polsce jest postrzegane, jako synonim pozycjonowania stron www, a najpopularniejszą wyszukiwarką w naszym kraju jest wyszukiwarka Google (według badań statystycznych, ponad 90% wejść na stronę odbywa się z Google), dlatego też dostosowanie strony internetowej pod wyszukiwarkę jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku pozycjonowania. Bez optymalizacji skuteczne pozycjonowanie strony jest znacznie utrudnione lub po prostu niemożliwe. To właśnie optymalizacja jest jednym z kluczowych elementów procesu pozycjonowania i najczęściej od niej właśnie zaczyna się cała droga do osiągnięcia pozycji w TOP 10, TOP 5, aż do TOP 3 i pierwszej - Number One.

Dlaczego pozycja zajmowana w wyszukiwarce ma takie znaczenie?
Wyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania to gwarancja ruchu na stronie i wejście na nią użytkowników sieci, którzy mogą być zainteresowani tym co chcemy im przekazać, czy też zaproponować. Według badań pierwsze pozycje w wyszukiwarkach online są odwiedzane znacznie częściej, niż kolejne strony przedstawione w wyniku wyszukiwania widocznym po wpisanych słowach kluczowych i frazach. Przy czym osiągnięta pierwsza pozycja, to gwarantowany prawie 33 procentowy ruch na stronie, a druga to 18 procentowy. Z kolei 10 pozycja zajęta przez stronę to ok. 2,5% ruch na stronie, z czego kolejna 11 pozycja (znajdująca się na następnej stronie wyników po wpisanym słowie kluczowym albo frazie), poza Top 10, to już tylko 1%. A co dalej na kolejnych stronach wyników wyszukiwania? Czy widzisz powagę rzeczy? Gdzie teraz jesteś?

OPTYMALIZACJA STRONY - Number One, czyli bądź Numer 1

  1. Optymalizacja kodu strony. Kod strony powinien być optymalizowany już na etapie jej tworzenia, począwszy od meta tagów (Meta Tags) title, description, keywords, z których najważniejszym jest title, mniej istotne description oraz o coraz mniejszym znaczeniu keywords, między innymi poprzez znaczniki nagłówków strony, pogrubienia, czy pochylenia. Tytuły (title) oraz opisy (description) są bezpośrednio wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Sugerują tematykę danej podstrony oraz opisują co użytkownik może oczekiwać po kliknięciu w odnośnik. Samo dodanie fraz do nagłówków, tytułów czy opisów nie może być uznane za optymalizację, ale na pewno stanowi jej część. Uważnie zajmij się nagłówkami Heading Tags, tagami od <h1> do <h6>, które powinny zawierać słowa kluczowe. Nagłówki stanowią jeden z istotniejszych elementów wskazania tematyki treści, ponieważ ich użycie ułatwia odnalezienie robotom prawidłowej podstrony. Chcąc bardziej uwidocznić kluczowe słowa i frazy na swojej stronie używaj tagów <strong>, <b>, <em> i innych o podobnym znaczeniu. W katalogu głównym warto umieścić plik robots.txt informujący boty wyszukiwarek, do których stron mają dostęp. Koniecznie wykonaj mapę strony i mapę dla wyszukiwarek w xml. Ważne jest stosowanie przyjaznych adresów. Używaj atrybutów dla ważnych tagów, z których zbudowana jest strona, np. tag <a...> i atrybut tagu title="slowa kluczowe", tag <img...> i atrybut tagu alt="slowa kluczowe", bo często się o nich zapomina, a mają swoją wagę.
  2. Optymalizacja treści. Dokładna analiza i przygotowanie treści jest kluczową składową skutecznego pozycjonowania w Google i innych wyszukiwarkach. To bardzo ważny krok do wysokiej pozycji strony w wyszukiwarkach internetowych dla wybranych fraz i słów kluczowych, innymi słowy do popularności naszej strony i korzyści, które możemy tutaj osiągnąć. Słowa kluczowe muszą odzwierciedlać zawartość naszej witryny i nie być zbyt ogólne. Dobierając słowa kluczowe należy zwrócić uwagę także na ich konkurencyjność, gdyż ma ona bardzo duży wpływ na trudność pozycjonowania. Najprostszym sposobem jej kontroli jest wpisanie określonej frazy w wyszukiwarce, a następnie sprawdzenie jak wiele wyników uzyskaliśmy. Kiedy już zdecydujemy się na wybór określonych fraz należy zamieścić je w tekstach, trzymając się zasady umiaru i prostoty gdzie, mniej znaczy więcej. Tytuły muszą pasować do treści, które zostały zamieszczone na danej stronie oraz informować o jej zawartości. Powinny być one unikalne i niezbyt długie. Aby móc wypozycjonować stronę na niszowe frazy bez większego nakładu finansowego pamiętaj, że treść umieszczona na stronie musi być unikalna i ponad wszystko wartościowa.
  3. Optymalizacja grafiki. Kolejnym istotnym elementem poddawanym optymalizacji jest grafika zamieszczona na stronie internetowej. Optymalizacja w takim przypadku może być prowadzona pod kątem wagi plików, bądź też bezstratnej kompresji zapisu grafiki na potrzeby sieci internetowej. W takim przypadku, warto zastosować się do kilku użytecznych wskazówek, które pozwolą na pełne zoptymalizowanie obrazów. Zaleca się między innymi: przycinanie obrazów po to, aby wyświetlać tylko najistotniejszą ich część, przekształcanie rozmiarów grafiki - obrazki muszą być przygotowane w wymaganych przez szablon witryny rozmiarach, łączenie grafik w celu minimalizacji liczby żądań HTTP, implementowanie np. tła za pomocą CSS, zastępowanie obrazów w formatach GIF i JPEG formatem PNG (tylko wtedy, gdy jest to możliwe), wykorzystywanie kompresji obrazów, jak również opisów pod lub nad zdjęciami - są o tyle istotne, że wyszukiwane są przez roboty sieciowe.
*

Odkrywaj nowe oferty -70% taniej każdego dnia!

*

Sport to zdrowie! Odzież, akcesoria, prezenty. Zobacz!

*

Największy wybór sprzętu RTV AGD w Polsce. Sprawdź!

*

Modna odzież męska, nowości. Promocje do 78%!

*

Acai Berry 100% naturalny... Schudnij 12 kg w 5 tygodni!

Inne istotne elementy optymalizacji strony internetowej to: domena - prostota przy jej wyborze to klucz do sukcesu, prosta oraz krótka nazwa gwarantuje lepszą widoczność i będzie szybka do zapamiętania, w nazwie domeny warto użyć słów kluczowych, np. www.nr1.pl lub www.numerjeden.pl. Kolejne elementy to: profil linkowy domeny; indeksacja strony w wyszukiwarce; konfiguracja narzędzi Google i zainstalowanie najbardziej popularnych statystyk Google Analytics, które stanowią jedne z podstawowych, zewnętrznych narzędzi do dalszego monitorowania postępu pozycjonowania strony w Google oraz oceny efektów. Monitorowanie efektów jest tu bardzo istotne, dlatego podaję więcej narzędzi pozwalających sprawdzić nie tylko jaki jest ruch na Twojej stronie: Piwik, Alexa, Complete, Value This Website, Website Analizer, Get Clicky, JAWStats, Going Up.

Część techniczna optymalizacji strony może zależeć głównie od projektanta (webmastera) tworzącego stronę internetową, jednakże przy optymalizacji treści strony najważniejsza jest sama treść strony internetowej. Często bywa tak, że dobrze napisana, unikalna i wartościowa treść strony pozycjonuje się bardzo dobrze, bez specjalnego pogrubiania, czy podkreślania słów kluczowych, natomiast strony o słabej treści nie sposób wypozycjonować chociażby projektant dołożył wszelkich, nieobliczalnych starań przy tworzeniu strony.

Zakładając, że strona została poprawnie zoptymalizowana chcąc ją pozycjonować pod wybrane słowa, musisz postarać się o jak największą liczbę dobrych linków z Anchor Text prowadzących do strony z tymi słowami lub tylko jednym wybranym słowem. Musisz zwrócić uwagę, że dobre pozycje mają strony, do których prowadzą dobre linki z innych stron. Istnieją informacje, że Google potrafi założyć filtr na linki jeśli jest dużo (zadużo) takich samych linków, o tym samym Anchor Text, więc nie ilość, a jakość linków jest tu najważniejsza.

Wspomnianą i ważną sprawą w optymalizacji i pozycjonowaniu jest kod strony (źródło). Będąc przy źródle, warto pamiętać o tym, że ważne jest, by trafnie opisać stronę w znacznikach Meta. Optyk SEO - konwertuje stronę, wybiera z napisanych treści strony najważniejsze słowa kluczowe i zdania, podaje gęstość słów kluczowych oraz generuje gotowe meta tagi, które możesz umieścić na swojej stronie. Narzędzia służące do sprawdzenia źródła strony (walidacji kodu) udostępnia organizacja W3C, zajmująca się ustanawianiem standardów, według których powinny być zbudowane strony internetowe. Są to darmowe narzędzia dostępne pod adresem: validator.w3.org, dla dokumentu HTML i XHTML W3C (X)HTML, dla stylu CSS W3C CSS.

Posiadasz zoptymalizowaną stronę internetową, czas przejść do pozycjonowania...