Masz chęć stworzyć swoją stronę www, a może już wiesz jak zrobić taką stronę? Niezależnie od tego, na jakim etapie przygody z tworzeniem stron internetowych jesteś, zawsze warto coś udoskonalić. Czasem drobne rzeczy mogą Ci pomóc budować strony www, na widok których ludzie będą pod wielkim wrażeniem.
Strony internetowe zmieniały się na przestrzeni lat od linii zielonego kodu na czarnym tle kiedy to wszystko opierało się na tekście i tylko tekście, poprzez pierwsze graficzne przeglądarki internetowe i pojawienie się ruchomych elementów, następnie wysokiej jakości grafiki oraz wideo w sieci. Pierwszy język znaczników HTML pozwalał na całkiem sprawne tworzenie stron statycznych, aż przyszedł czas na język programistyczny PHP pozwalający na tworzenie coraz to bardziej zaawansowanych stron dynamicznych, pojawiły się kaskadowe arkusze stylów CSS będące jednym z filarów tworzenia nowoczesnych stron internetowych. Wraz z CSS-em wielkie zmiany przyniósł JavaScript, który był pierwszym sygnałem pojawienia się tzw. inteligentnej strony, gdzie witryny mogły reagować na zachowania użytkowników. Potem wszystko poszło już lawinowo, weszła automatyzacja procesów zachodzących na stronach internetowych pozwalająca na tworzenie zaawansowanych systemów... Rozwój ten trwa do dziś i powstają nowe coraz bardziej doskonałe rozwiązania.
Jak zacząć?
Podstawą tworzenia strony internetowej jest określenie jej celu. Teoretycznie to niezbędny wstęp przy projektowaniu strony internetowej. Jeśli zapomnisz o celu, to odwiedzający najpewniej też zapomną o Twojej stronie, nie będą wiedzieli o co chodzi. Kiedy sam się gubisz na swojej stronie (nie potrafisz określić celu), to znaczy, że Twoi użytkownicy pogubią się o wiele wcześniej i nie pomogą tu czytelnie napisane teksty, ponieważ miniecie się w połowie drogi. Chcemy, aby użytkownicy kojarzyli naszą stronę, wiedzieli o nas i pamiętali gdzie mają wrócić. Pozwoli to szybciej osiągnąć cel - jeśli jeszcze tego nie rozumiesz z czasem dojdziesz, że w końcu o to chodzi. Teoria, którą powinieneś przełożyć na praktykę mówi, że w tworzeniu stron internetowych ważna jest zasada prostoty, mniej znaczy więcej. Zrozumiałym jest, że będziesz chcieć zrobić coś wyjątkowego i innowacyjnego na stronie. Wielu pasjonatów zbudowało powalające strony internetowe, w których niestety nie ma miejsca dla użytkownika. Stąd wiedz, że jeśli projektujesz z samej pasji tworzenia stron internetowych nie musisz przejmować się specjalnie celem, a od razu możesz przejść do technicznej części strony, o której mowa poniżej. Jeśli natomiast zależy Ci na realizacji strategii celu strony - postaw na sprawdzone rozwiązania.
Technicznie projektowanie strony internetowej najlepiej zacząć od nauki HTML, dobry na początek może być kurs HTML i CSS, ale aby pisać profesjonalne strony będziemy musieli nauczyć się również skryptowego języka programowania PHP (Personal Home Page) i MySQL (SQL - Structured Query Language). Początkujący powinny jednak skoncentrować się tylko na HTML (HyperText Markup Language) i CSS (Cascading Style Sheets). Jeśli z jakiegoś powodu stwierdzisz, że technicznie to za wiele, ale chcesz mieć stronę internetową możesz po prostu zlecić jej wykonanie doświadczonemu projektantowi, który stworzy dla Ciebie stronę internetową.
Dokument HTML jest plikiem tekstowym i jako taki może być tworzony w dowolnym edytorze tekstu, nawet tak prostym, jak Notatnik w systemie operacyjnym Windows czy Kate w systemie Linux. Jednak wyróżniającą cechą edytora HTML jest wspomaganie dla znaczników (tagów) HTML, dzięki czemu pisanie stron jest w znacznej mierze ułatwione.
Edytor HTML to podstawowe narzędzie pracy webmastera. Edytory takie możemy podzielić na tekstowe oraz graficzne. Edytory tekstowe pozwalają pracować bezpośrednio z kodem HTML, wyświetlają jedynie tekst dokumentu i znaczniki języka HTML. Wymagają przynajmniej podstawowej znajomości języka HTML, ale zwykle podpowiadają dopuszczalne argumenty i ich wartości, posiadają opcję podglądu dokumentu. Korzystanie z edytorów graficznych - czyli pracujących w trybie WYSIWYG w zasadzie nie wymaga nawet podstawowej znajomości znaczników HTML. Użytkownik tworzy stronę WWW z gotowych elementów, które może umieścić w dowolnym miejscu strony przy pomocy kilku ruchów myszą. Edytory te umożliwiają bieżącą kontrolę wyglądu tworzonej strony, ale wygenerowany kod nie zawsze zgodny jest z intencjami autora, zawiera dodatkowe znaczniki i staje się mało przejrzysty. Pierwsze edytory, czyli FrontPage Microsoftu (1995-2006) czy Dreamweaver (1998-teraz) pozwalały na tworzenie stron www bez kodowania. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że kod generowany przez te narzędzia był po prostu zły i nie zoptymalizowany pod wyszukiwarki. Początkującym webmasterom poleca się używanie polskich edytorów, na których mogą uczyć się języka HTML.
Pajączek NxG (system: Windows, wersja demo i płatna)
Najbardziej znany, rozwijany od lat i prawdopodobnie najlepszy dla początkujączych polski edytor HTML. Oprócz rozbudowanych pomocy dla webmasterów, zawiera gotowe szablony i poradniki dla początkujących. Oferuje szerokie wsparcie dla najnowszych technologii internetowych, z których warto wymienić takie jak HTML, XHTML, XML, PHP, JavaScript, VBScript, Perl, MathML, SVG, SMIL, P3P, ASP i inne. Wsparcie to dotyczy nie tylko ułatwionej edycji plików źródłowych w tych językach - program oferuje bowiem kontekstową dokumentację dla wybranego polecenia języka, przeglądanie za pomocą serwera czy funkcję dynamicznego kodu, która uwalnia od konieczności pamiętania poleceń języka.
Dreamweaver (system: Windows, wersja płatna)
W pełni profesjonalne środowisko dla twórców stron posiadające jednocześnie intuicyjny interfejs, który pozwala w łatwy sposób stworzyć stronę, nawet przy małej znajomości kodu HTML. Zawiera edytor wizualny, edytor tekstowy z zaawansowanymi funkcjami, moduł pomagający projektować strony poprawnie wyświetlające się w każdej przeglądarce, wspomaganie tworzenia aplikacji. Dreamweaver pozwala na tworzenie szablonów dla systemów CMS takich jak WordPress czy Drupal.
Notepad++ (system: Windows, wersja darmowa)
Program został wyróżniony spośród wszystkich, gdyż jest świetnym narzędziem dla każdego programisty. Jest to bardzo popularny edytor tekstowy, którego głównym zadaniem jest zastąpić windowsowski Notatnik i uzupełnić go o najważniejsze funkcje potrzebne programistom. Wyróżnia się świetnym podświetlaniem składni, prostotą i zestawem niezwykle przydatnych funkcji ułatwiających życie programistom. Pozwala edytować wiele plików jednocześnie. Program można rozszerzać, instalując wtyczki, których jest dużo do wyboru, ponieważ Notepad++ posiada dynamiczną społeczność.
BlueFish (system: Windows, Linux oraz Mac OS X; wersja darmowa)
Szybki i lekki edytor dla webmasterów-programistów dostępny w polskiej wersji językowej. Edytor jest bardzo rozbudowany i posiada wbudowany graficzny tryb edycji. Wspiera m.in.: HTML, PHP, C, Java, JavaScript, JSP, SQL, XML, Python, Perl, CSS, ColdFusion, Pascal. Zawiera kreatory znaczników HTML, a także specjalne dla szkieletu strony, tabel, ramek, albumów zdjęć itp. Automatyczne domyka znaczniki. Posiada wbudowane narzędzie wyszukiwania i zamiany w wielu plikach jednocześnie oraz przeglądarkę dokumentacji znaczników i funkcji. Integruje się z innymi aplikacjami.
Bardzo ważna już podczas budowy jest optymalizacja strony. Kod należy optymalizować tak, by był jak najbardziej przyjazny dla wyszukiwarek internetowych i użyteczny dla odwiedzających. Dobra optymalizacja kodu strony, treści pod kątem SEO jak i grafiki pozwolą na jej skuteczne pozycjonowanie.
Co dalej?
Kiedy zbudujemy już swoją stronę WWW, każdy chce wystawić taką w Internecie, aby podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wiekopomnymi dokonaniami lub ofertą nie do odrzucenia, czy też zacząć budować biznes w Internecie. Aby móc pokazać swoją stronę w Sieci musisz posiadać domenę oraz zapewnić sobie miejsce na serwerze - mieć hosting. Dzisiaj usługi te nie są drogie i jeżeli zależy Ci na jakośći postaw na usługę płatną oraz elastyczny hosting bez limitu. Dobry hosting nie może być darmowy. Dlaczego? Bo darmowy oznacza jakieś problemy i brak czasu na zajmowie się tym co ważne, czyli stroną. Natomiast własna domena to podstawa. Pamiętaj domena jest długowieczna, jest z nią jak z lokalizacją sklepów w centrum dużego miasta – im lepsze miejsce, tym lepsza widoczność i więcej klientów.
Mamy już stronę, hosting i domenę, teraz musimy wgrać naszą stronę na serwer. Pomocny będzie w tym menadżer plików np. Total Commander. Po skopiowaniu wszystkich plików na serwer pozostaje nam już tylko wejść na naszą stronę w nowej domenie oraz podziwiać efekt naszej pracy... i co dalej?
W końcowym etapie pozostaje pozycjonowanie zoptymalizowanej wcześniej strony www. Pozycjonowanie to długotrwały proces, ale rzecz w tym, żeby mieć stronę, która będzie często odwiedzana, a pozycjonowanie oraz marketing i reklama składają się na liczbę odwiedzających naszą stronę.
Jak pisałem, na wstępie należy określić jaki będzie cel strony, w trakcie jej funkcjonowania musimy go mierzyć. Robi się to poprzez zainstalowanie statystyk oraz analizę strony. Z tworzeniem stron internetowych jest tak, że po przeanalizowaniu całości jest zawsze coś co warto udoskonalić, ale o tym pisałem już od początku.